Iskolai rendtartás
Iskolai rendtartás
Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Holice
Alapiskola Egyházgelle
Ez az iskolai rendtartás a 245/2OO8 számú törvény (iskola törvény) 153. §-át szabályozza.
Az iskolai rendtartás összefoglalja az iskola tanulói, pedagógusai és nem pedagógus alkalmazottai közötti együttélés és együttműködés szabályait. Az iskolai rendtartás betartása az iskola jó és biztonságos működésének előfeltétele. Ezért az iskola minden tanulója és alkalmazottja köteles ezt a rendtartást maradéktalanul betartani.
Minden szeptemberben – az 1. osztályfőnöki órán - minden osztályfőnök köteles megismertetni az osztálya tanulóit az iskolai rendtartással. Az első szülői értekezleten megismerteti a szülőket is az iskolai rendtartással.
A jelen iskolai rendtartás 2O24. szeptember 1-jén lép érvénybe, ezzel egyidejűleg a 2O24. február 1-jén kiadott iskolai rendtarás érvényét veszíti.
Az iskolában a tanítás az igazgató által jóváhagyott órarend szerint folyik. Minden osztály órarendjét az osztályfőnök kifüggeszti az osztályba. A tanítás 7,55-kor kezdődik. A tanítási óra 45 percig tart, elejét és végét csengetés jelzi. A tanítási órák közötti szünetek 15, 2O, 1O, és 5-5 perc hosszúak. A nagyszünet a 2.óra után következik, és 2O percig tart. Az ebédszünet 4O perc hosszú.
A tanítási nap beosztása:
7,3O - 7,45…..érkezés az iskolába
7,55 - 8,4O…..1. tanítási óra
8,55 - 9,4O…..2. tanítási óra
1O,OO - 1O,45…..3.tanítási óra
1O,55 - 11,4O…..4. tanítási óra
11,45 - 12,3O…..5. tanítási óra
12,35 - 13,2O…..6. tanítási óra14,OO - 14,4O…..7. tanítási óra
14,45 - 15,2O…..8. tanítási óraA délutáni tanítás 14,OO órától kezdődik, 4O illetve 35 percig tart.
A tanulók jogai:
1. Minden tanulónak joga van az egyenlő oktatáshoz.
2. Minden tanulónak joga van az ingyenes oktatáshoz.
3. Minden tanulónak joga van az anyanyelvén tanulni.
4. Minden tanulónak joga van a kötelező tantárgyakhoz használatos ingyenes tankönyvekhez.
5. A tanulónak joga van a számára érthető magyarázathoz.
6. A tanulónak joga van az adott tananyaggal kapcsolatos kérdést feltenni, és arra választ kapni.
7. A tanulónak joga van az objektív értékeléshez.
8. A tanulónak joga van az iskola működésével, vagy a tanuló személyes életével kapcsolatos kérdéssel fordulni a pedagógusokhoz, az osztályfőnökéhez vagy az iskola igazgatójához.
9. A tanulónak joga van megfelelő módon véleményt mondani a tanórán az adott tananyaggal kapcsolatban vagy az iskola életével kapcsolatos kérdésekben.
1O. A tanulónak joga van ismerni a magaviseleti értékélés kritériumait.
A tanulónak joga van:
1. Védelmet kapni a fizikai és pszichikai erőszak ellen, a kihasználás és elhanyagolás ellen – a tanulóval szemben nem lehet alkalmazni olyan büntetést, amely megalázná, megsértené a személyiségi jogait.
2. Az igazságos vizsgálathoz – lehetővé kell tenni, hogy meghallgattasson mielőtt büntetést kapna az iskolai rendtartás megsértéséért, lehetővé kell tenni, hogy elmondja a véleményét és megvédhesse magát.
3. Személyi jogainak, érzéseinek és jó hírének megvédésére.
4. Bekapcsolódni az iskola által szervezett kulturális és tanítás utáni programokba.
5. Térítésmentesen használni a diákkönyvtárat, az iskola számítógépes termét. Az iskolai rendezvényeken az iskola sportfelszereléseit és létesítményeit térítésmentesen használni.
6. Ismerni az iskola oktatási programját, lehetőségeket, melyeket ez a program számára nyújt és közvetlenül érinti a tanuló személyét.
7. Kérni a félévi vagy év végi érdemjegyének felülvizsgálatát. A hatályos jogszabályok figyelembe vétekével független vizsgabizottság előtt adhat számot tudásáról.
8. Ha a tanuló szükségét érzi, bármikor segítségért fordulhat osztályfőnökéhez, illetve panaszt tehet az iskola igazgatójánál.
9. Az egészségének és a biztonságának védelmére az oktató-nevelő folyamat során.
1O. A tanulókról az iskola csak az azonosításhoz szükséges adatokat kéri, és a tanuló adatait az iskola biztonságos körülmények között kezeli.
II. A tanulók kötelességei
Az iskolába járás szabályai:
1. A tanórákon pontosan megjelenni, és részt venni a kötelező és az általa választott foglalkozásokon – a tanítás megkezdése előtt 1O perccel az iskolában kell lennie.
2. Rendszeres munkával és fegyelmezett magatartással részt venni a tanításon, és képességeinek megfelelően bekapcsolódni az oktatásba.
3. Magatartásával nem korlátozni tanulótársainak tanulásához való jogát.
4. A tanuló a tanításra minden nap magával hozza a tanszereit.
5. A tanuló köteles az iskola vezetőinek, tanítóinak, alkalmazottainak, tanulótársainak emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartani.
6. A tanuló köteles úgy viselkedni, hogy sem a saját, sem a többiek biztonságát vagy egészségét ne veszélyeztesse.
7. Az iskola épületét, berendezését és felszerelését védeni, azokat rendelkezésszerűen használni.
8. A tanuló köteles az osztályában kijelölt helyét rendben és tisztán tartani.
9. Személyes holmijára, nagy értékű tárgyaira személyes felelősséggel, fokozott gonddal vigyázni.
1O. Iskolai és egyéb – járási, kerületi, országos – versenyeken iskolánkat legjobb tudása szerint képviselni.
11. A tanításon kapott érdemjegyeket a szülővel (törvényes képviselővel) rendszeresen aláíratni.
12. A tanuló azonnal köteles minden kisebb vagy nagyobb balesetet ill. sérülést jelenteni az ügyeletes pedagógusnak vagy az osztályfőnöknek.
Iskolalátogatás
1. A tanuló a tanítás megkezdése előtt 1O perccel az osztályban tartózkodik, a tanszereit előkészíti a tanításra. A délutáni tanításra (körre) 5 perccel az óra (foglalkozás) megkezdése előtt érkezik.
2. A tanítás ideje alatt a tanuló csak az ügyeletes pedagógus vagy osztályfőnök engedélyével hagyhatja el az iskola épületét. A tanuló az ebédszünet alatt sem hagyhatja el az iskola területét.
3. Egy tanítási óráról, az osztályfőnök beleegyezése után, az órát tanító pedagógus engedheti el a tanulót.
4. Több tanítási óráról, egy napról – a szülő kérésére - az osztályfőnök engedheti el a tanulót. Két vagy több napról - a szülő kérésére – az igazgató engedheti el a tanulót.
5. Ha a tanuló késik az óráról, késés okát a tanuló szóban jelzi az órát tartó pedagógusnak. A pedagógus a késést bejegyzi az osztálykönyvbe.
6. A tanítási óráról való indokolatlan késést a pedagógus nem igazolja.
7. Az osztályfőnök teljes mértékben felelős osztályának iskolalátogatásáért, ezért rendszeresen ellenőrzi a hiányzások okait.
8. A mulasztásokat csak az osztályfőnök igazolhatja az EDUPAGE-en keresztül.
9. Ha a hiányzás többször megismétlődik, az osztályfőnök személyesen beszél a szülőkkel, és ha ez nem vezet eredményre, tájékoztatja a problémáról az igazgatóságot.
10. A hiányzás igazolásával kapcsolatos törvény: 245/2008 144§ bod 10,11,13 A szülő minden esetben ez alapján jár el.
11. A tanulóknak a tanítási óráról való eltávozását csak nagyon indokolt esetben lehet engedélyezni a szülő írásbeli kérése alapján.
12. Ha előre nem ismert okból hiányzik a tanuló, a hiányzás második napja után a szülő köteles jelezni a hiányzás okát.
13. Az orvosi vagy egyéb hivatalos igazolást a szülő
a) mellékletként feltölti az EDUPAGE-re
b) elküldi az osztályfőnöknek
14. Ha a tanuló egy félév során valamely tantárgy óráiról annyit hiányzik, hogy az 1. vagy a 2. félév végére nincs elegendő érdemjegye az osztályzáshoz, a szakos pedagógus kezdeményezheti a diák bizottság előtti vizsgáztatását.
15. Az igazolatlan hiányzás fegyelmi vétség:
- egy félév során 1-3 igazolatlan óra – osztályfőnöki megrovás
- egy félév során 4-5 igazolatlan óra - igazgatói megrovás
- egy félév során 6 igazolatlan óra esetén – a tanuló kettes magaviseletet kap
- egy félév során 7 vagy több igazolatlan óra - a pedagógiai tanács a tanulót a magaviseleti jegy további rontásával bünteti
- Ha a tanuló egy hónapban 15 vagy több órát hiányzik igazolatlanul, a magaviseleti jegy lerontása mellett, az iskola igazgatósága ezt a tényt köteles jelenteni a tanuló lakhelye szerinti községi hivatalnak és a törvény által előírt járási szociális hivatalnak.
Indokolt esetben az osztályfőnök kevesebb igazolatlan óra esetén is javasolhatja a magaviseleti jegy lerontását.
III. A tanulók viselkedése az iskolában
1. Az osztályba a tanulók 7,3O órától mehetnek, addig az öltözőben illetve az iskola udvarán tartózkodnak. A tanulók az iskola területét az utolsó tanítási órájuk után azonnal elhagyják. A bejáró tanulók a busz indulásáig az öltözőben vagy az iskolaudvaron tartózkodnak.
2. Az iskolában a tanuló a felső ruháját (kabátját) az öltözőben hagyja. Az iskolában lábbelit vált, a váltott lábbeliben csak az iskolában tartózkodik. A tanítás után az iskolában használt lábbelit az öltözőben az arra használt táskában (tarisznyában) hagyja.
A testnevelés órákon a tanuló a tantárgyat oktató pedagógus által megszabott felszerelésben jelenik meg. A tornateremben és a szaktantermekben az oda vonatkozó biztonsági előírásnak megfelelően viselkedik.
A testnevelésre előírt felszerelést a tanuló az osztályban tarthatja, de hetente legalább egyszer cserére hazaviszi.
3. A tanuló köteles az iskolában tiszta és mértéktartó öltözetben és hajviselettel megjelenni. A tanuló öltözete feleljen meg minden higiéniai, esztétikai, és a kulturált öltözködés szabályainak. Tilos a tanulónak mindennemű arcfestéssel, kirívó haj-és körömfestéssel az iskolában megjelenni.
4. A tanuló a saját holmijáért felelősséggel tartozik. A tanulók nem hozhatnak az iskolába olyan tárgyakat, állatokat, melyek a tanuláshoz nem szükségesek, amelyek mások testi épségét, egészségét veszélyeztetik – vágó-, szúróeszközöket, fegyvernek minősülő tárgyakat stb. – továbbá nagy értékű tárgyakat és nagyobb pénzösszegeket. Ha a pedagógus ilyen tárgyakat talál a tanulónál, azt köteles elvenni, és csak a szülőnek visszaadni. A nagy értékű tárgyak vagy pénzösszegek eltűnéséért az iskola nem vállal felelősséget.
5. A tanuló kíméli az iskolaépületet és minden felszerelést, a tankönyveket, a tanszereket és a kölcsönzött tárgyakat. Az iskola leltári tárgyaiban és berendezésében okozott kárt a tanuló (szülő vagy törvényes képviselő) a Polgári Törvénykönyv értelmében köteles megtéríteni.
6. A tanuló az iskolában köteles betartani a munkabiztonsági és tűzvédelmi előírásokat. Ezeket az előírásokat az osztályfőnök illetve a tantárgypedagógus a tanév elején bizonyíthatóan ismerteti. A tanuló köteles betartani az iskolai rendtartást és más belső előírásokat. Be kell tartania a pedagógusok utasításait, mely utasítások megfelelnek az érvényes jogi előírásoknak, az iskola belső rendjének és a jóízlés szabályainak.
7. A tanuló köteles védeni a tankönyveit és az iskolai segédeszközöket, rendben és tisztán tartani az osztályban kijelölt helyét, az osztályt, és az iskola minden helyiségét. Köteles védeni az iskola tulajdonát.
8. A tanuló a pedagógust a napszaknak megfelelően köszönti: pl.: Jó reggelt kívánok! A tanuló a pedagógusokat magázza, s a „tanító néni”, „tanító bácsi” megszólítással illeti. Ugyanígy köszönti az iskola alkalmazottait és minden iskolába látogató felnőttet.
9. A hetesek feladatai:
A heteseket az osztályfőnök jelöli ki és az osztálykönyvbe beírja a 2 hetest, megbízatásuk 1 hétre szól.
- A szünetekben az osztályban tartózkodnak.
- A szünetek alatt szellőztetnek, letörlik a táblát.
- Minden óra elején jelentik a hiányzókat.
- A csengetés után 5 perc elteltével jelentik, ha nincs pedagógus az osztályban.
- A tanítás végén az osztályban letörlik a táblát, becsukják az ablakokat, ellenőrzik a csapokat.
1O. Ha a tanuló valamilyen okból nem készült a tanítási órára, a tanítási óra elején szóban jelzi a pedagógusnak.
A tanteremben a tanulók az ülésrend szerint foglalnak helyet, hacsak a pedagógus másként nem rendelkezik az adott órán. Tankönyveit, tanszereit és füzeteit a pedagógus elvárásai alapján hozza az iskolába, és használja a tanítási órán. A tanítás végén ezeket naponta hazaviszi.
A szaktanterembe a tanuló csak a pedagógus kíséretében léphet be.
11. Az iskolában tilos mobiltelefont és MP3 lejátszót, egyéb szórakoztató elektronikai eszközöket használni. Ha indokolt esetben mobiltelefont hoz a tanuló az iskolába, köteles azt a tanítás előtt kikapcsolva az osztályfőnöknek leadni megőrzésre.
12. Ha a tanuló magatartásával zavarja az óra menetét, a pedagógus szóban figyelmezteti. Ha ezután a tanuló magatartása nem változik, a pedagógus bejegyzi azt az osztálykönyvbe és a tanuló elektronikus ellenőrzőjébe:
- 5 bejegyzés után a tanuló osztályfőnöki megrovást kap.
- 1O bejegyzés után a tanuló igazgatói megrovást kap.
- 1O-nél több bejegyzésnél a PT foglalkozik az esettel, és a magaviseleti jegy lerontását kezdeményezheti.
13. A tanulók az étteremben az ebédszünetben ebédelnek. Az ebédlőben csak az ebédre járó tanulók tartózkodhatnak, ez alól felmentést a napos pedagógus adhat.
14. A tanulóknak tilos elhagyni az iskola területét a tanítás ideje alatt. Tilos dohányozni és alkoholt, drogot, egyéb bódító szert fogyasztani, pénzben játszani a tanítási idő alatt és a tanítási időn kívül is!
15. Ha a tanuló viselkedésével, agresszivitásával veszélyezteti a többi tanuló vagy a tanítás többi résztvevőjének egészségét, testi épségét, vagy olyan mértékben zavarja a tanítás menetét, hogy lehetetlenné teszi a tanítás folytatását, az iskola igazgatója elrendelhet olyan védelmi intézkedéseket, mint a rendbontó tanuló elkülönítése egy üres helyiségben egy pedagógus kíséretében. Az iskola igazgatója késedelem nélkül behívja a tanuló szüleit (törvényes képviselőit), szükség esetén orvosi segítséget hív, indokolt esetben értesíti a rendőrséget.
IV. Az iskola és a család együttműködése
1. Az iskola rendszeresen értesíti a szülőket gyermekük tanulmányi eredményeiről, magaviseletéről. Ennek egyik eszköze az elektronikus tanulmányi könyvecske. Az együttműködés erősítését szolgálják a nyitott délutánok is.
2. A pedagógus nemcsak negatív tartalmú bejegyzéseket ír a tanulmányi könyvecskébe, hanem dicséreteket, pozitív értékeléseket is. A tanulmányi könyvecskébe írt bejegyzés mindig átgondolt és taktikus legyen.
3. Ha a szülőknek kétségeik vannak az év végi osztályzat helyességéről, három nappal a jegy megismerése után, joguk van kérni gyermekük bizottság előtti vizsgáztatását.
V. Iskolai klub
1. A tanulót az iskolai klubba a szülő beiratkozási lap leadásával és a megadott illeték befizetésével jelenti be.
2. Ha a tanuló az iskolai klubból a beiratkozási lapon leadott időponttól eltérő időpontban szeretne elmenni, csak a szülő írásos kérésére teheti ezt meg, vagy ha tanulóért a szülő által megnevezett felnőtt személy jön.
3. A tanuló az iskolai klubban is köteles betartani az iskolai rendtartást.
4. Az iskolai klubban a nevelő felel a csoportjába tartozó tanulókért, akiket az utolsó tanórájuk után vesz át a tanítójuktól.
5. Ha a tanuló megszegi az iskolai rendtartást, az iskolai klubból kizárható.
6. Tevékenységek az iskolai klubban:
- Tanítás utáni pihenő 11,40 - 12,00
- Szabadidős foglalkozás 12,00 - 12,30
- Ebéd 12,30 13,20
- Foglakozások a szabadban 13,20 - 14,00
- Előkészülés a tanításra 14,00 - 15,00
- Érdekkörök 15,00 - 16,30
- Az iskolai klub működik: 16,30-ig
VI. A tanítás menete
1. A tanítás kezdete 7,55.
2. Az iskola órarendje, a naposság rendje a tantestületi szobában és az igazgatói irodában megtekinthető, és minden pedagógus köteles ezeket betartani.
3. Az iskola dokumentációjának része a Pedagógiai tanács üléseinek rendje.
4. Az ember-és környezetvédelmi napot az előzetes tervek alapján tartjuk.
5. A tanév menetét az adott tanévre szóló, az iskolaügyi minisztérium által kiadott előírások szerint, szervezzük.
VII. A zaklatás megelőzése és a zaklatással kapcsolatos feladatok az iskolában
A zaklatás jellemzése
Zaklatásnak nevezzük valamely tanuló vagy tanulók olyan viselkedését, amelynek célja más tanuló vagy tanulók bántalmazása, fenyegetése vagy megfélemlítése.
Olyan, tanuló vagy tanulók csoportja ellen elkövetett, célzott és ismétlődő erőszak, akik nem tudnak vagy nem képesek védekezni. A zaklatás befolyásolhatja a pszichikai és fizikai egészséget.
A zaklatás ismertetőjelei
- Tanuló vagy tanulók agressziója.
- Ismétlődő támadások.
- Nem egyenlő erőviszonyok a támadók javára.
A zaklatás formái
- fizikai támadások
- sértő csúfnevek
- szidalmak
- kinevetés
- kemény parancsok, valaminek a teljesítésére
- kisebb lopások
- az áldozat ignorálása
A zaklatás megelőzése
1. A mi iskolánkban nem toleráljuk a zaklatás semmilyen formáját.
2. A sikeres prevenció érdekében az iskola:
a/ igyekszik kialakítani a megfelelő belső klímát,
b/ biztosítja a tanulók, pedagógusok és szülők közötti szoros együttműködést, szorosan kijelöli, hogyan kell leleplezni a sikana legkisebb formáját is,
c/ az iskolai rendtartásban élesen kijelöli a viselkedés szabályait, egyben az iskolai rendtartás megsértését követő szankciókat, írásos dokumentációt vezet a zaklatás konkrét eseteiről,
d/ a munkarend betartásával biztosítja, hogy a napos pedagógusok fokozottan ügyeljenek a szünetekben, a tanítás előtt és az ebédszünetben a zaklatásra alkalmas helyeken (WC, öltözők),
e/ a zaklatás konkrét eseteinek vizsgálatánál szorosan együttműködik a pedagógiai pszichológiai tanácsadó munkatársaival,
f/ kötelezi minden pedagógus és nem pedagógus alkalmazottat, hogy jelentse a tudomására jutott eseteket, és azonnali segítséget nyújtson az áldozatnak,
A zaklatás miatt keletkezett problémák megoldása az iskolában
1. Az áldozatok védelmének biztosítása.
2. Beszélgetés a zaklatás felfedezőivel, az áldozattal és az elkövetőkkel.
3. Megfelelő szemtanúk keresése. Soha nem szembesítjük az áldozatot az elkövetővel!
4. Felvenni a kapcsolatot a szülőkkel, törvényes képviselőkkel.
5. Felvenni a kapcsolatot a megfelelő tanácsadó szervvel.
6. Segíteni az áldozatot.
7. A komoly eseteket jelenteni a rendőrségen.
Intézkedések:
Az áldozat számára:
1. Tanácsolni a szülőknek, hogy látogassák meg valamelyik tanácsadót.
2. Ismeretterjesztő csoportos program szervezése valamelyik tanácsadó munkatársainak közreműködésével.
Az elkövető számára:
1. Tanácsolni a szülőknek, hogy keressék fel valamelyik tanácsadót.
2. Magaviseleti intézkedést hozni – osztályfőnöki megrovás, igazgatói megrovás, a magaviseleti jegy rontása.
3. Az elkövetőt másik osztályba sorolni – amennyiben erre van lehetőség.
4. Súlyos esetekben:
- tanácsolni a szülőknek, hogy gyermeküket helyezzék el egy önkéntes rehabilitációs intézetben,
- jelenteni az esetet a lakhely szerinti szociális osztálynak,
- jelenteni az esetet a rendőrségnek, ha fennáll a bűncselekmény gyanúja.
Az iskola és a szülők együttműködése
1. Ha felmerült a zaklatás gyanúja, behívni megbeszélésre az áldozat és az elkövető szüleit. A megbeszélésről írásos jegyzőkönyv készül.
2. Figyelmeztetni a szülőket, hogy figyeljék a zaklatás jeleit, és segítséget nyújtani a konkrét esetben.
3. Beszerezni a megfontolt és megbízható információkat a pedagógusoktól.
Együttműködés az iskola és más intézmények között
A zaklatás sikeres megelőzése céljából az iskola szorosan együttműködik:
- a pedagógiai-pszichológiai tanácsadóval
- betartja a tanácsadó és az inspekció zaklatással kapcsolatos utasításokat.
VIII. Befejezés
1. Az iskolai rendtartás változásait, kiegészítéseit az iskola igazgatója hagyja jóvá, miután a pedagógiai tanács megtárgyalta.
2. Az osztályfőnökök kötelesek megismertetni az osztályuk tanulóit az iskola belső rendjével.
3. Az iskolai rendtartás 2O24. szeptember 1-jén lép érvénybe, közben a 2O24. február 1-jétől érvényben lévő iskolai rendtartás érvényét veszíti.
Egyházgellén, 2024.9.1.
Mgr. Nagy Attila
iskolaigazgató
Dodatok č.1 k školskému poriadku
V článku III bod 11. sa mení nasledovne:
a) Podľa zákonu 245/2008 Z.Z; ZÁKON O VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ o používaní mobilov na základných školách:
-V 1. až 3. ročníku základnej školy platí úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy,
-od 4. ročníka platí zákaz používania mobilných telefónov s výnimkou v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program,
-od 6. ročníka platí zákaz používania mobilných telefónov s výnimkou v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.
b) Riaditeľ školy zakazuje používať mediálne zariadenia a upravuje ich prítomnosť v škole nasledovne: mobilný telefón, tablet, Smart zariadenia, fotoaparát, kamera, digitálne hry, smart hodinky a iné mediálne zariadenia, ktoré majú funkciu a možnosť vyhotoviť vizuálny/ zvukový alebo kombinovaný záznam, pripájať sa na wifi sieť, vysielať vlastnú sieť a pripojenie, prijímať a odosielať telefonické hovory musia byť pred vyučovaním odovzdaný po príchode do školy. Pri vstupe do školy pred zborovňou odovzdajú žiaci mobilné telefóny a všetky vyššie uvedené zariadenia vypnuté službukonajúcemu pedagógovi. Pedagóg ich pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny uloží na vyhradené miesto v zborovni. Žiak nesmie zariadenia používať počas celého vyučovacieho procesu a prestávok. Pri porušení zákazu, je povinný žiak odovzdať zariadenie vyučujúcemu na vyzvanie.
Žiaci si môžu vyzdvihnúť všetky svoje zariadenia z učiteľskej zborovne po poslednej vyučovacej hodine.
Nedovolené používanie zariadenia oznámi vyučujúci prostredníctvom zápisu cez Edupage a ŽK o porušení školského poriadku.
Následky porušovania školského poriadku:
Porušenie zákazu 1x – napomenutie triednym učiteľom
Porušenie zákazu 2x – pokarhanie triednym učiteľom
Porušenie zákazu 3x – pokarhanie riaditeľom školy
Porušenie zákazu 4x a viac – znížená známka zo správania
Žiak nemá právo zhotovovať obrazový alebo zvukový záznam.
V prípade straty alebo poškodenia spomínaných zariadení, škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
Rada školy súhlasí s vypracovaním Dodatku. Dodatok bol prerokovaný v pedagogickej rade dňa 19.12.2024.
Dodatok č. 2
k školskému poriadku
Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským - Holice, Póšfa 82, 930 35 Holice
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny,
-
- ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými
-
- náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”32
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní33.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“34. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných
- Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
- Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“35
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
- Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
- Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
- Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
- Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
- Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
- Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
- § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
- Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
MŠVVaM SR | 15
- Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
-
- Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37.
- Štandardy priestorovej desegregácie:
-
-
- Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38.
-
-
-
- Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
-
-
-
- Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
-
- Štandardy organizačnej desegregácie:
-
- Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program
-
tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov
a poslucháčov39.
- Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42.
- Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
- Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
- Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
- § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
- § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
- Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových
udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
- Štandardy sociálnej desegregácie
-
- Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu
stereotypov a predsudkov.
▪ škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried),
ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
- Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 13
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
V Holiciach 29.1.2025
Mgr. Attila Nagy
riaditeľ školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 24.1.2025
Prerokované s radou školy dňa: 27.1.2025
- Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.